??️To był projekt „…nie z tej Ziemi”?️?

Za nami rok pełen kosmicznych wrażeń. Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu włączyła się w ogólnopolskie obchody Roku Lema z okazji 100. rocznicy urodzin najwybitniejszego polskiego twórcy science fiction. Zamojska placówka jako jedyna biblioteka w Polsce znalazła się w gronie beneficjentów konkursu grantowego „Patroni Roku 2021” Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej. Biblioteka uczciła Stanisława Lema poprzez szereg atrakcyjnych działań, realizując projekt „…nie z tej Ziemi”.
Partnerem przedsięwzięcia było Zamojskie Stowarzyszenie Kulturalne „Czerwony Smok”.??
Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się w środę 16 marca 2022 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. Na początku dyrektor placówki dr Dorota Mach powitała wszystkich przybyłych gości oraz dokonała podsumowania działań podjętych w Roku Lema. Uroczystość swoją obecnością uświetnili m.in. reprezentujący Ministra Edukacji i Nauki rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Zamościu Mariusz Tłuczek.
Uczestnicy wydarzenia wysłuchali wykładu online pt. „Życie na orbicie”, który wygłosił Przemysław Rudź, przedstawiciel Polskiej Agencji Kosmicznej, jednego z patronów honorowych projektu. Wszyscy zebrani dowiedzieli się między innymi, jak wygląda codzienne funkcjonowanie astronautów w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, kim byli ludzie polskiego pochodzenia w Kosmosie oraz jakie wyzwania technologiczne czekają ludzkość w przyszłości.
Po wykładzie wyświetlona została prezentacja, pokazująca działania wpisujące się w projekt „…nie z tej Ziemi”. Przedsięwzięcie skierowane było do mieszkańców powiatu zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego, a w szczególności do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W ramach projektu młodzi ludzie mogli wykazać się plastycznie, biorąc udział w konkursie „Kosmiczna przygoda”, którego pokłosiem była wystawa pokonkursowa w Galerii BipeArt w Zamościu. Ponadto odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Majką, dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Biblioteka zorganizowała również konferencję dla młodzieży „Podróże z Lemem”, przybliżającą życie i twórczość patrona roku oraz historię lotów w Kosmos. Z kolei na najmłodsze dzieci czekały atrakcyjne warsztaty „Poznajemy Kosmos”, połączone z rozgrywką w formie escape roomów. Była również możliwość wzięcia udziału w czterech wirtualnych pokojach zagadek „LemStory”. Projekt był też okazją do zaprezentowania talentów literackich za sprawą konkursu na opowiadanie „Na gwiezdnym szlaku”, nawiązującego do twórczości Stanisława Lema.
Uroczystość zakończyła się wręczeniem nagród laureatom konkursu „Na gwiezdnym szlaku” oraz wirtualnych escape roomów „LemStory”. Podziękowania otrzymali również nauczyciele, będący opiekunami nagrodzonych uczniów. Obchody Roku Lema, dzięki Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu, nabrały wymiaru regionalnego, były zachętą do aktywności dla różnych grup wiekowych oraz przyczyniły się do przybliżenia postaci tego wyjątkowego polskiego pisarza.
Patronat honorowy nad projektem sprawowali: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Polska Agencja Kosmiczna, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak.
Patronat medialny nad projektem sprawowali: TVP 3 Lublin, Kronika Tygodnia, Katolickie Radio Zamość, Skafander, Ezamosc.pl, Lubelskie.info

Tagi: , ,