Paweł Majka gościem specjalnym ZSzeFu 17!

Urodził się w czerwcu 1972 roku w Krakowie i mieszka w nim dotychczas. Dorastał w czasach, kiedy składając papiery na studia należało wypełniać rubrykę: „pochodzenie klasowe”, a słodycze (wyroby czekoladopodobne) i obuwie przydzielano na kartki. Być może książkom było wówczas łatwiej niż dziś, nie musiały wszak konkurować z armią innych rozrywek, możliwe więc, że właśnie dlatego stosunkowo szybko nauczył się czytać na jednym z tomów „Tytusa, Romka i A’Tomka”. Niedługo później przetrząsając biblioteczkę dziadka w poszukiwaniu książek o muszkieterach i rycerzach (bo takie lubił najbardziej) odkrył „Eden” Lema. Srebrna (albo biała) smukła rakieta z okładki tej powieści trafiła go prosto w serce. Choć nadal lubił opowieści o podróżnikach i awanturnikach rozmaitych czasów, jego wyobraźnią zawładnęła fantastyka. Nic w tym dziwnego, że pierwsze opowiadanie, jakie opublikował dzięki zajęciu trzeciego miejsca w konkursie literackim „Świata Młodych” (gazeta młodzieżowa, bardzo popularna m.in. ze względu na fakt zamieszczania na ostatniej stronie komiksów) było opowiadaniem fantastycznym.

Później publikował w pismach i portalach internetowych: „Science Fiction Fantasy i Horror”, „Fantasy & Science Fiction” (edycja polska), „Nowa Fantastyka Wydanie Specjalne”, „Nowa Fantastyka”, „Czas Fantastyki”, „Fahrenheit”, „Esensja”, „Creatio Fantastica”. Jego opowiadania znaleźć można w antologiach: „Nowe Idzie”, „Science Fiction”, „Kanon Barbarzyńców”, „Tempus Fugit”, „Rok po końcu świata”. Jego pierwszą niezależną wydaną powieścią jest „Pokój światów
Ciągle lubi czytać, choć obecnie książki rywalizują z grami video (przede wszystkim z cRPG) oraz filmami i serialami. Gdyby miał stworzyć listę swoich ulubionych autorów fantastyki z pewnością znaleźliby się na niej: Roger Zelazny, Dan Simmons, Neal Stephenson i Glen Cook. Oraz wielu innych, bo byłaby to długa lista.
UNIWERSUM METRO:
Gdy na jednej edycji Falkonu przedstawiciele wydawnictwa Insignis ogłosili, że poszukują polskiego pisarza, który podjąłby się napisania pierwszej polskiej powieści w świecie „Metro 2033”, Majka napisał zawczasu konspekt. W międzyczasie wydawnictwo zaprosiło do projektu Jacka Dukaja, który wskazał na swoje miejsce Pawła. Gdy redaktorzy Insignis Media skontaktowali się z nim, dzień później otrzymali gotowy pomysł. W sierpniu 2014 roku ukazała się „Dzielnica obiecana”, pierwsza polska powieść w świecie „Metra 2033”, a dwa lata później kontynuacji pt. „Człowiek obiecany”. Poza tym Majka napisał także wprowadzające opowiadanie do zbioru „Echo zgasłego światła”.

Tagi: , , ,